Jak zrobić liść ze sznurka – makrama krok po kroku

Chcesz zrobić liść z makramy, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Świetnie trafiłeś! Wraz z Creative Deco pokażemy Ci jak krok po kroku zamienić bawełniany sznurek w piękną makramę, która będzie mogła posłużyć jako zakładka do książki.

Jak już pewnie zauważyłeś, Internet oszalał na punkcie własnoręcznie robionych makram. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem ze względu na swój magiczny urok, proste wykonanie oraz dużą ilość zastosowań.

Makrama dla początkujących

Makrama jest sztuką plecenia sznurków bez użycia drutów czy szydełek. Obecnie technika ta doznaje prawdziwego odrodzenia. Cieszy się ogromną popularnością w mediach społecznościowych, portalach DIY oraz na blogach. Jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, zrelaksowanie się, a przy okazji stworzenie czegoś co nada fajny charakter ścianom czy meblom i sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.  

W tym artykule chcielibyśmy pokazać Ci jak wykonać liść z makramy, który może służyć jako zakładka do książki. Taka ozdoba na pewno sprawi, że czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze. Dzięki makramowej zakładce do książki już nie będziesz musiał szukać, w którym momencie skończyłeś czytanie 😉 Zapraszamy na nasz makramowy tutorial!

Makramowa zakładka – potrzebne materiały

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić zanim zaczniesz tworzyć swojego makramowego liścia jest zebranie potrzebnych materiałów: 

  • sznurek bawełniany
  • ostre nożyczki
  • grzebień lub szczotka
  • taśma klejąca

Wybierz sznurek w kolorze, który najbardziej Ci odpowiada. Jeśli chcesz, oczywiście możesz połączyć ze sobą kilka kolorów. Niezbędne również będą nożyczki, które posłużą do pocięcia sznurka na mniejsze kawałki oraz grzebień lub szczotka, którymi na koniec będziemy rozczesywać końce sznureczków. Taśma klejąca przyda się do przytwierdzenia rdzenia liścia do podłoża, na którym będziemy pracować, żeby nam się nie przesuwał 😉

Makrama liść – jaki sznurek wybrać?

Zastanawiasz się jaki sznurek do makramy będzie najlepszy? Najczęstszym wyborem są sznurki bawełniane 3mm. Dlaczego akurat sznurek bawełniany? Linka bawełniana jest materiałem miękkim i elastycznym, który jest zarazem bardzo wytrzymały. Dzięki temu wykonanie listka z makramy będzie łatwe i przyjemne, a zakładką będziemy mogli cieszyć się przez długi czas.

My do stworzenia naszej makarmy wykorzystaliśmy 3mm sznurek bawełniany Creative Deco w kolorze piaskowym. Oczywiście sznurki Creative Deco występują również w innych kolorach! W naszej ofercie znajdziesz też:

Jeśli wolisz bardziej żywe kolory, to również mamy coś dla Ciebie! Sznurki Cretive Deco występują także w kolorach czerwonym, zielonym, niebieskim czy żółtym!

Jak zrobić liść z makramy krok po kroku

Gdy mamy już wszystkie potrzebne materiały możemy zabrać się do pracy. Przechodzimy zatem do konkretów i już mówimy, jak krok po kroku stworzyć makramowego liścia:

KROK 1

Na początku przygotuj jeden dłuższy kawałek sznurka i złóż go na pół. Jego długość zależy od tego jak duży listek chcesz wykonać.

Następnie utnij dużą ilość krótszych kawałków bawełnianej nitki, które będziesz przeplatał wzdłuż rdzenia. Pamiętaj, aby nie były one zbyt krótkie, by na koniec w prosty sposób nadać swojej makramie kształt liścia.

KROK 2

Krótszy sznurek złóż na pół i umieść go pod rdzeniem.

KROK 3

Kolejny krótki sznurek złóż na pół i włóż go do pętelki, przełóż nad rdzeniem.
W pętelce drugiego kawałka umieść końce pierwszego kawałka nitki, zaciśnij i przesuń supełek w górę.

KROK 4

Krok 2 i 3 należy powtarzać aż do uzyskania pożądanej długości makramowego liścia.

KROK 5

Następnie przytnij obrzeża nitki bawełnianej tak, aby nadać kształt liścia. Możesz skorzystać z gotowego szablonu lub puścić wodzę wyobraźni i stworzyć swój jedyny i niepowtarzalny liść.

KROK 6

Na koniec korzystając z grzebienia lub szczotki rozczesz końce sznurków. Zacznij od wewnętrznej części listka (od rdzenia) i powoli przesuwaj się w kierunku końcówek sznurków. Aby uzyskać efekt lekkości rozczesz sznurki kilka razy w tym samym miejscu.

Jak zrobić liść z makramy? – podsumowanie

Jak widzisz wykonanie makramy to nic trudnego. Tylko sześć kroków dzieli Cię od stworzenia niepowtarzalnej zakładki do książki w kształcie liścia. Do swojego projektu potrzebujesz jedynie:

  • bawełnianego sznurka do makramy
  • nożyczek
  • grzebienia
  • taśmy klejącej

Pamiętaj, że taka własnoręcznie zrobiona zakładka to również super pomysł na prezent dla bliskiej osoby, która na pewno doceni Twoje zdolności manualne. Prezenty handmade są najlepsze, bo są od serca!

Mamy nadzieję, że nasz blog zachęci Cię do zrobienia takiego liścia. Wykonanie nie powinno sprawić Ci nawet najmniejszych problemów, a satysfakcja jest gwarantowana! Good Luck!

Udało Ci się razem z Creative Deco stworzyć liść z makramy? Pochwal się nim! Dodaj zdjęcie swojej pracy na Instagrama i oznacz nas w swoim poście @creativedeco!