Zastanawiasz się, jak wykorzystać płytę MDF w technice decoupage? Chcesz kupić niebanalną ozdobę do domu, ale nie masz pomysłu? A może szukasz oryginalnego prezentu dla ukochanej osoby i chciałbyś przygotować go samodzielnie? Mamy na to sposoby – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Czym jest decoupage i jak to się robi?
 2. Jak kreatywnie wykorzystać płyty MDF w decoupage?
  a) MDF decoupage – o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy?

Czym jest decoupage i jak to się robi?

Decoupage to technika artystyczna, polegająca na ozdabianiu różnego rodzaju przedmiotów (np. domowych organizerów, herbaciarek lub kształtów z płyt MDF) poprzez naklejanie na ich powierzchnię wyciętych fragmentów papieru, tkanin lub np. serwetek. Po naklejeniu wybranej faktury na podstawę (np. ścianę drewnianego pudełeczka), pokrywamy całość warstwą kleju lub lakieru – w ten sposób projekt zostanie zabezpieczony i nabierze jednocześnie trójwymiarowego charakteru. Celem uzyskania wysokiej jakości efektu, po wysuszeniu, warto posłużyć się papierem ściernym – pocieranie zniweluje drobne niedoskonałości i wygładzi projekt. Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie rękodzieła?

 • Metoda decoupage jest dla wszystkich – serwetki, kleje, wysokiej jakości arkusze sklejki oraz płyty MDF stanowią powszechnie dostępne i stosunkowo tanie materiały (możesz skorzystać również z domowych przedmiotów), dlatego każdy może pozwolić sobie spróbowanie sił w decoupage’u. To doskonały sposób na rozbudzenie kreatywności również u dzieci!
 • Decoupage to szansa na oryginalność – skrzynka ozdobiona techniką decoupage nabiera swojego własnego, indywidualnego charakteru. To coś, czego nie można niczym zastąpić!
 • Zdobienia metodami decoupage to okazja na relaks – technika dekoracji, jaką jest decoupage, pozwala na rozładowanie codziennego napięcia i pozbycia się nadmiaru stresu.

Jak kreatywnie wykorzystać płyty MDF w decoupage?

Płyta MDF w decoupage’u

Płyty MDF stanowią idealną powierzchnię do wdrażania pierwszych projektów z zakresu decoupage’u. Dzięki rozmiarowi formatu, który możesz dopasować do własnych potrzeb oraz jego gładkiej i płaskiej powierzchni, bez trudno stworzysz swoje pierwsze małe dzieła sztuki. Sprawdź, jak możesz wykorzystać MDF w swoich pracach!

 • Personalizowane podstawki pod kubki – małe, okrągłe formaty MDF mogą stanowić dla Waszego domu zapadającą w pamięć alternatywę dla zwykłych podstawek pod kubki i szklanki.
 • Ozdobne tabliczki z napisami – powitalna, kolorowa tabliczka w przedpokoju lub korytarzu to element, który nie tylko umili Wam codzienność, ale i przyjemnie zaskoczy gości.
 • Dwuczęściowe zawieszki – własnoręcznie wykonana zawieszka na drzwi do Twojego biura lub salonu kosmetycznego to coś, co z całą pewnością umili Twój wizerunek w oczach potencjalnych klientów (taka dwuczęściowa zawieszka doskonale sprawdza się również jako ozdoba w dziecięcym pokoju i zawieszka na drzwi pokoju nastolatki)
 • Ozdobne płytki na ścianę – jeśli masz sporo wolnego czasu, wykorzystując płytę MDF, odrobinę lakieru, kleju oraz np. serwetki możesz przygotować wyjątkową mozaikę do swojego wnętrza. Nie ma lepszego sposobu na podkreślenie charakteru domu!
 • Kolorowe zakładki do książek – lubisz czytać lub znasz kogoś, kogo trudny oderwać od fascynującej lektury? Personalizowana zakładka do książki może być strzałem w dziesiątkę – przygotuj odpowiedni kształt MDF i do dzieła!
 • Okładki notesów – jeśli prowadzisz pamiętnik, notes z przepisami lub swój własny kalendarzyk, stosując decoupage możesz wzbogacić go o oryginalną okładkę.
 • I wiele więcej! – płyta MDF to materiał na tyle uniwersalny, że bez przeszkód wykorzystasz go w większości swoich projektów. Nowa rama lustra lub ramka na zdjęcie? Własnoręcznie przygotowane pudełeczko? Możliwości są ogromne!

Znalezienie produktów MDF o idealnym rozmiarze i idealnej powierzchni wcale nie stanowi trudnego zadania – wystarczy odrobina chęci. Chcesz kupić kształty MDF dla siebie? Sprawdź, jakie formaty i ozdoby MDF przygotowaliśmy dla Was w Creative Deco! Zapoznaj się również z całą naszą ofertą produktów drewnianych, które wykorzystasz jako praktyczny gadżet i podstawę do swoich projektów!

Uwaga: czy wiesz, że większość naszych produktów pochodzi z europejskich źródeł i wykonana jest z certyfikowanego drewna, poddawanego obróbce zawsze w obecności specjalisty?

MDF decoupage – o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy?

Płyty MDF idealnie nadają się jako podstawa do licznych artystycznych projektów. Sprawdź, o czym warto pamiętać, podejmując się pracy z tym materiałem w decoupage’u!

 • Zacznij od przygotowania powierzchni – przed rozpoczęciem pracy warto profilaktycznie przeszlifować krawędzie i ewentualne nierówności formatu, aby uzyskać wyższy stopień przyczepności materiałów.
 • Pamiętaj o właściwościach MDF – przed nałożeniem kleju rekomendowanym jest pokrycie płyty cienką warstwą białej farby (lub innego podkładu), ponieważ MDF szybko wchłania klej (unikaj również nadmiernego nasączania formatu).

Przechowuj projekt w odpowiednich warunkach – jeśli chcesz uniknąć odkształceń swojej pracy w przyszłości przechowuj ją w suchym miejscu z ograniczoną wilgotnością.