Jak odnowić stare krzesło – renowacja drewnianych mebli

Jak pewnie zauważyłeś odnawianie starych mebli stało się bardzo modne w ostatnim czasie, a to wszystko za sprawą efektu końcowego, który jest oszałamiający!

Zapraszamy Cię do artystycznego świata Creative Deco, gdzie krok po kroku pokarzemy Ci jak odnowić stare krzesło i nadać mu niepowtarzalnego wyglądu.

Nowe życie starego mebla

Jeśli znalazłeś w domu stare krzesło, którego wygląd pozostawia wiele do życzenia, wykorzystaj je. Puść wodze wyobraźni i daj mu nowe życie w duchu zero waste!

Renowacja starych mebli nie musi być uciążliwa i trwać wieczność, co więcej może relaksować i przynosić naprawdę dużą satysfakcję. Do tego możesz stworzyć mebel, który będzie idealnie pasował do Twojego wnętrza. W tym artykule pokażemy Ci jak w kilku krokach odnowić stare krzesło przy użyciu produktów Creative Deco.

Potrzebne materiały

Gdy masz już stare drewniane krzesło, któremu chcesz nadać nowe życie, możesz zabrać się za przygotowywanie wszystkich potrzebnych materiałów.

Do renowacji mebla będziesz potrzebować:

  • Papier ścierny o gradacji 80, 120 oraz 180
  • Ocet
  • Ręcznik papierowy
  • Lakierobejca Creative Deco
  • Ściereczka bawełniana
  • Jutowy sznurek Creative Deco 300m 3mm

Renowacja starego krzesła w 4 krokach

1. Przygotowanie powierzchni

Pierwszym krokiem jaki musisz wykonać jest przygotowanie powierzchni, co wpłynie na trwałość nałożonej powłoki oraz ostateczny wygląd odnawianego mebla.

Nasze krzesło było pokryte farbą lateksową odporną na ścieranie i zmywanie, dlatego pierwszą rzeczą jaką zrobiliśmy było usunięcie starej farby gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wygładzenie powierzchni papierem drobnoziarnistym. Bardzo ważne jest, aby ten etap renowacji przeprowadzić dokładnie, mimo że niestety jest to dość mozolna i żmudna praca – gwarantujemy, że przełoży się to na efekt końcowy Twojej pracy.

2. Odpylanie

Kolejnym krokiem, którego nie można pominąć, jest odpylanie. Podczas szlifowania wytwarza się bardzo duża ilość pyłu, która pozostawiona na krześle może wpłynąć negatywnie na przyczepność lakierobejcy i jej trwałość. Dlatego też warto poświęcić chwilę na dokładne oczyszczenie mebla, żeby cała praca nie poszła na marne.

Do usunięcia pyłu z powierzchni naszego krzesła użyliśmy octu oraz ręczników papierowych. Świetnie sprawdzi się tu również odkurzacz lub wilgotna ściereczka. Gdy powierzchnia będzie sucha i czysta możesz przejść do przyjemniejszej części renowacji, a mianowicie nakładania lakierobejcy w wybranym kolorze.

3. Malowanie

Gdy masz już odpowiednio przygotowaną powierzchnię, możesz zabrać się do nakładania lakierobejcy do mebli. Preparat do renowacji możesz nałożyć pędzlem lub delikatnie wetrzeć ściereczką.

My do odnowy naszego krzesła wykorzystaliśmy drugą metodę, ponieważ zależało nam na podkreśleniu naturalnych słoi drewna i zachowaniu jak najbardziej naturalnego wyglądu krzesła. Okrężnymi ruchami nanosiliśmy orzechową lakierobejcę, aż do uzyskania pożądanego efektu. W naszym przypadku wystarczyła jedna warstwa, która idealnie pokreśliła wygląd naturalnego drewna.

Do malowania naszego krzesła użyliśmy:

W ofercie Creative Deco jest również:

4. Siedzisko i oparcie po renowacji  

Ostatnim krokiem jest zrobienie siedzenia oraz oparcia. Stare krzesło, któremu postanowiliśmy dać nowe życie było w naprawdę złym stanie. Oryginalne siedzenie oraz oparcie wykonane z materiału było poprzedzierane i nie nadawało się do użytku. Po usunięciu starych elementów postanowiliśmy wykonać je z jutowego sznurka. Efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania!

Do zrobienia tych elementów wykorzystaliśmy jutowy sznurek Creative Deco, który przeplataliśmy przez szczebelki metodą „ósemki”. Stworzyłyśmy w ten sposób stabilne i pięknie prezentujące się siedzenie i oparcie pasujące do każdego rodzaju wnętrza.

Jak odnowić stare krzesło? – podsumowanie

Jak widzisz odnowienie starego krzesła nie jest bardzo trudne. Trzeba trochę czasu, cierpliwości, lakierobejcy do drewna w wybranym kolorze i można działać!

Tylko kilka kroków dzieli Cię od stworzenia niesamowitego mebla, który nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Do swojego projektu potrzebujesz jedynie:

Tak odnowione krzesło na pewno idealnie wpasuje się do Twojego wnętrza lub będzie super prezentem na parapetówkę! Mamy nadzieję, że nasz blog zachęci Cię do tchnienia nowego życia w stare meble. Good Luck!

Udało Ci się razem z Creative Deco odnowić stare krzesło? Pokaż je światu! Dodaj zdjęcie swojej pracy na Instagrama i oznacz nas w swoim poście @creativedeco!