Piękny, naturalny wygląd, wysoka trwałość i biodegradowalność to jedne z najistotniejszych zalet jutowych linek. Czym dokładnie jest naturalny sznurek, jak wykorzystać jego potencjał i funkcjonalnie ożywić otoczenie? Odpowiemy na to pytanie w naszym artykule – zapraszamy do lektury!

 1. Czym jest tkanina jutowa i jakie zalety ma sznurek jutowy?
  a) Rodzaje sznurków jutowych
 2. Zastosowanie sznurków jutowych – jak wykorzystać potencjał materiału jutowego?
  a) Jak wykorzystać sznurek jutowy – linka jutowa w firmie, mieszkaniu i na weselu

Sprawdź również „Praktyczne zastosowanie płyt MDF w decoupage’u„!

Czym jest tkanina jutowa i jakie zalety ma sznurek jutowy?

Sznurek jutowy to materiał pozyskiwany z rośliny, nazywanej jutą (w głównej mierze z jej łodygi), uprawianą powszechnie m. in. w Chinach, Pakistanie i Indiach. Poznaj jego cechy!

 • Wysoka odporność sznurka na zerwanie i przecięcie sprawia, że rzadko ulega on uszkodzeniom mechanicznym.
 • Naturalne pochodzenie sznurka jutowego doskonale sprzyja idei zrównoważonego rozwoju, ponieważ jego użytkowanie nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska.
 • Cienka faktura przy zachowaniu wysokiej trwałości umożliwia wykorzystywanie sznurka jutowego w projektach biżuterii i sektorze dekoracyjnym.

Ze względu na swoją uniwersalność materiał jutowy chętnie wykorzystywany jest w wielu dziedzinach codziennego życia – np. do dekoracji wnętrz i prac ogrodniczych. O zastosowaniu tej tkaniny, zaraz obok jej zalet, decyduje jednak jej typ.

Sznurki jutowe używane są w rozmaitych celach – w zależności od średnicy i koloru, mogą pełnić zarówno ściśle praktyczne, jak i wyłączne dekoracyjne funkcje.

Czy wiesz, że możesz zabarwić sznurek jutowy sam w miejscu swojego warsztatu lub podwórka? Wystarczy odrobina dobrych chęci i farby do malowania tkanin!

Zastosowanie sznurków jutowych – jak wykorzystać potencjał materiału jutowego?

Sznurek jutowy - zastosowanie

Materiał jutowy służy nam na co dzień m. in. do:

 • Tworzenie dekoracji wnętrz – zarówno naturalne, jak i kolorowe propozycje sznurków wykorzystywane są powszechnie w restauracjach, na balkonach i w ogrodach (np. biały sznurek jutowy cudownie sprawdza się na weselach, z kolei czarny sznurek jutowy świetnie komponuje się z wystrojem rustykalnej kawiarni – podobnie dopasowujemy je do stylów wnętrz mieszkaniowych).
 • Pakowanie prezentów – wstążki jutowe rustykalne doskonale sprawdzają się na powierzchni upominkowych pudełek, z kolei sama linka doskonale prezentuje się po owinięciu nią prezentu.
 • Tworzenie biżuterii – cienkie (sznurek jutowy wykonany z naturalnych materiałów z pewnością docenią sympatycy idei zrównoważonego rozwoju – także w firmach)
 • Rękodzieło – sznurek jutowy zarówno o cienkiej, jak i grubej średnicy, zaraz obok sznurków do makramy stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych w domowym rękodziele (np. tkanie ozdobnych siatek, tworzenie ozdób do mieszkania, przygotowywanie podkładek czy ozdabianie ramek na zdjęcia)
 • Prace ogrodowe – różne rodzaje sznurków wykorzystywane są chętnie do celów ogrodowych (np. związywania roślin, doniczek i wiązania hamaku).
 • Obozowanie – odpowiedni sznurek (o właściwie dopasowanej średnicy) może służyć jako istotny element konstrukcji prowizorycznego schronienia lub jako lina na ubrania lub flagę.

Popularność sznurka jutowego i jego obecność w wielu obszarach potwierdza tylko, jak uniwersalny jest to produkt. Naturalny wygląd sznurka oraz jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że nadaje się on zarówno do dekoracji wnętrz, jak i prac ogrodniczych oraz tworzenia niebanalnych ozdób i biżuterii – wraz z wysokiej jakości klejem stanowi nieodłączny element zaopatrzenia wśród artykułów artystycznych.

Jak wykorzystać sznurek jutowy – linka jutowa w firmie, mieszkaniu i na weselu

Najlepsze sznurki jutowe to bez wątpienia przyjazne dla środowiska propozycje – sprawdź, jak możesz je wykorzystać!

 • Elegancki sznurek jutowy wraz z białymi wstążkami może stanowić niezwykle charakterystyczną dekorację wnętrza kościoła oraz sali weselnej.
 • Profesjonalne sznurki jutowe spotykane są jako element dekoracyjny wnętrz niektórych firm (obręcz z grubego, ekologicznego sznurka jutowego może wskazywać drogę do głównego biura lub do sali w szkole języka angielskiego – taki zabieg z całą pewnością ociepli wizerunek przedsiębiorstwa w oczach klientów).
 • Linka jutowa dekoracyjna świetnie podkreśla piękno mebli – możesz wykorzystać ją np. jako element podtrzymujący wiszące szafki, ramki na obrazy lub przyjazny akcent w pokoju dziecięcym.

Możliwości, jakie daje sznurek jutowy ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. To pewne! Jeśli chcesz wypróbować go u siebie, sprawdź nasz pełen asortyment sznurków i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!