Jak zrobić talerzyk na biżuterię z gliny – zrób to sam!

Glina to niezwykle plastyczny materiał, który dzięki swoim właściwościom pozwala w prosty sposób ulepić rozmaite dekoracje. Ze względu na proste użycie i brak konieczności użycia pieca do wypalania jest coraz częściej wykorzystywanym materiałem w świecie technik rękodzielniczych.

Jeśli szukasz sposobu jak wykonać talerzyk z gliny, to zapraszamy Cię do artystycznego świata Creative Deco gdzie krok po kroku pokażemy jak w prosty sposób zrobić piękny i użyteczny talerzyk z gliny przy użyciu naszych produktów.

Glina dla początkujących – glina bez wypalania

Samoutwardzalna glina to masa, która daje nieograniczone możliwości modelowania – można z niej tworzyć różne figurki, dzbanki, ozdoby, a także wycinać formy. Jest bardzo prosta w użyciu i dzięki procesowi twardnienia opartemu na wysychaniu, nie wymaga użycia pieca do wypalania. Utrwalony przez powietrze produkt można dowolnie szlifować, malować farbami, zdobić dowolnymi technikami oraz lakierować. Warto wspomnieć, że w przypadku dzieci ma walory edukacyjne: uczy kreatywności, rozwija wyobraźnię oraz poprawia sprawność manualną.

Zabawa z gliną przynosi dużo frajdy, relaksuje, ale również pobudza wyobraźnię. Można z niej wykonać praktycznie każdy kształt – wszystko zależy od kreatywności, czasu oraz chęci! W tym blogu chcielibyśmy pokazać jak wykonać ozdobę z gliny DIY w postaci talerzyka na biżuterię przy użyciu produktów Creative Deco. Zapraszamy!

Talerzyk z gliny – potrzebne materiały

Zacznij od przygotowania potrzebnych materiałów. Do wykonania projektu będzie potrzebna:

  • Glina samoutwardzalna
  • Farby plakatowe
  • Wałek do ciasta
  • Nożyk do wykrawania
  • Talerz jako forma
  • Opcjonalnie można użyć również lakieru do zabezpieczenia swojego dzieła

Do zrobienia naszego talerzyka wykorzystaliśmy nieprzywierającą oraz łatwą w użyciu samoutwardzalna glinę Creative Deco. Aby uformować masę użyliśmy wałka, jednak świetnie sprawdzi się tu również szklana butelka lub słoik. Nożyk posłużył nam do wykrojenia odpowiedniego kształtu, a farby Creative Deco nadały talerzykowi niepowtarzalny wygląd. Dzięki temu, że w naszym zestawie farb znajdują się dwa pędzelki nie musisz dokupować ich oddzielnie!

Jak zrobić talerzyk z gliny samoutwardzalnej – instrukcja krok po kroku

Gdy masz już wszystkie potrzebne materiały, możesz zabrać się do pracy. Przechodzimy zatem do konkretów – krok po kroku jak zrobić talerz z gliny:

Krok 1

Na początku z samoutwardzalnej masy plastycznej uformuj kulkę – wielkość kulki zależy od tego jak duży talerzyk chcesz zrobić.

Następnie za pomocą wałka lub butelki na płaskiej powierzchni rozwałkuj kulkę gliny na grubość około 0,6 cm. Pamiętaj, aby grubość rozwałkowanej gliny nie była mniejsza niż 0,5 cm, ponieważ może wtedy ulec rozerwaniu lub popękać podczas wysychania.

Krok 2

Kolejnym krokiem jest nadanie talerzykowi kształtu. Wytnij okrągły kształt w glinie stosując specjalny szablon lub użyj talerzyka. My zdecydowaliśmy się na prosty wzór i gładko zakończone krawędzie, ale możesz również zrobić falowane obrzeża lub zdecydować się na inny wzór.

Krok 3

Tak przygotowaną glinę umieść w szklanej misce i pozostaw na 24h, aż do całkowitego wyschnięcia.

Krok 4

Gdy glina będzie już sucha możesz przystąpić do malowania. Ten etap robienia talerzyka DIY to całkowita dowolność. Puść wodzę wyobraźni i stwórz coś niesamowitego! My postawiliśmy na subtelne fioletowe kwiatki i odrobinę złota.

Na koniec możesz zabezpieczyć swój talerzyk za pomocą akrylowego lakieru błyszczącego. Po wyschnięciu tworzy on bezbarwną warstwę, nadaje talerzykowi efektu glow i podkreśla jego kolor. Gotowe!

Jak zrobić talerzyk na biżuterię z gliny – podsumowanie

Jak widzisz talerzyk z gliny to nic trudnego. Tylko 5 kroków dzieli Cię od stworzenia własnoręcznego arcydzieła na biżuterię. Będzie potrzebna jedynie:

Pamiętaj, że taki własnoręcznie zrobiony talerzyk to również super pomysł na prezent dla bliskiej osoby na dowolną okazję. Śmiało również możesz stworzyć uroczy drobiazg dla siebie, który w 100% spełni Twoje artystyczne oczekiwania.

Mamy nadzieję, że nasz blog zachęci Cię do stworzenia talerzyka lub innej ozdoby z gliny. Wykonanie nie powinno sprawić Ci nawet najmniejszych problemów, a satysfakcja jest gwarantowana! Good Luck! Udało Ci się razem z Creative Deco stworzyć talerzyk z gliny? Pochwal się nim! Dodaj zdjęcie swojej pracy na Instagrama i oznacz nas w swoim poście lub na stories @creativedeco_official!