Makrama, starożytna technika rękodzieła, powraca do łask w nowoczesnym wydaniu, oferując niezliczone możliwości tworzenia unikatowych dekoracji. Jednym z najbardziej uroczych i oryginalnych projektów jest aniołek z makramy, który może stać się wyjątkową ozdobą świąteczną. Jak go zrobić samemu? Zapraszamy do czytania!

Spis treści:

 1. Charakterystyka dekoracji ze sznurka plecionego – dlaczego aniołek ze sznurka skręcanego to fantastyczna świąteczna ozdoba?
 2. Jak wykonać aniołka z makramy?
 3. Sznurkowe aniołki – podsumowanie

Dowiedz się również, „Jak zrobić liść z makramy?„.

Charakterystyka dekoracji ze sznurka plecionego – dlaczego aniołek ze sznurka skręcanego to fantastyczna świąteczna ozdoba?

Dekoracje wykonane z plecionego sznurka, a zwłaszcza aniołki ze sznurków skręcanych, są wyjątkowym dodatkiem do świątecznej dekoracji domu. Ich unikalny charakter i ręcznie wykonywane detale sprawiają, że każda ozdoba jest niepowtarzalna i osobista. Oto dlaczego aniołki z makramy są tak fantastycznym wyborem:

 • Unikalność i oryginalność: Ręcznie wykonane aniołki z makramy są wyjątkowe. Każdy węzeł, każdy skręt sznurka przekłada się na indywidualny charakter dekoracji, co sprawia, że żaden aniołek nie jest dokładnie taki sam.
 • Ciepło i naturalność: Używanie naturalnych materiałów, takich jak bawełniany sznurek, nadaje tym dekoracjom ciepły, przytulny charakter. Dodają one domową atmosferę do każdej przestrzeni, a ich prostota i naturalność idealnie komponują się z różnymi stylami świątecznych dekoracji.
 • Wszechstronność: Aniołki z makramy doskonale pasują nie tylko do tradycyjnych, ale i do bardziej nowoczesnych aranżacji świątecznych. Mogą być używane nie tylko jako dekoracje choinkowe, ale także jako ozdoby wiszące, dekoracje na stół czy nawet jako unikalne dodatki do prezentów.
 • Trwałość i ekologiczność: Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów, takich jak naturalny sznurek, aniołki z makramy są trwałe i mogą służyć przez wiele sezonów świątecznych. Ponadto, są to ozdoby przyjazne dla środowiska.
Jak zrobić aniołka z makramy

Jak wykonać aniołka z makramy?

Tworzenie aniołka z makramy wymaga cierpliwości i pewnej praktyki, ale efekt końcowy z pewnością wynagrodzi włożony w niego wysiłek. Sprawdź, jak krok po kroku samemu zrobić tę oryginalną dekorację choinkową w domowym zaciszu!

 1. Zgromadź potrzebne materiały:
  • Sznurek makramowy (najlepiej bawełniany)
  • Mała gałązka lub patyczek do zawieszenia aniołka
  • Nożyczki
  • Klej (opcjonalnie)
 2. Przygotuj sznurek:
  • Wytnij sznurek na odpowiedniej długości. Dla aniołka o średnim rozmiarze zalecamy sznurki o długości około 60 cm.
 3. Stwórz ciało aniołka:
  • Zawiąż sznurki na gałązce, stosując węzeł płaski. Powtarzaj węzeł, tworząc płaską powierzchnię, która będzie stanowić ciało aniołka.
 4. Stwórz skrzydła:
  • Oddziel kilka sznurków po bokach i zawiąż je za pomocą węzłów, tworząc skrzydła. Możesz użyć węzła festonowego, aby uzyskać efekt falowania.
 5. Pamiętaj o wykończeniu:
  • Po wykonaniu ciała i skrzydeł, przytnij dolne końce sznurka, aby uzyskać pożądany kształt i długość.
  • Jeśli potrzebujesz, zabezpiecz końcówki klejem, aby zapobiec strzępieniu się sznurka.
 6. Przygotuj zawieszenie – i gotowe!
  • Na górnej części gałązki zawiąż sznurek, aby można było zawiesić aniołka na choince lub w innym miejscu.

Aniołek z makramy to nie tylko piękna dekoracja, ale również sposób na spędzenie kreatywnego czasu i wyrażenie własnej artystycznej duszy. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym miłośnikiem makramy, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, projekt ten z pewnością przyniesie radość i zadowolenie z własnoręcznie wykonanej pracy!

Czy wiesz, że oryginalną podstawę do dekoracji świątecznych (i nie tylko!) może stanowić lina jutowa? Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, sprawdź nasz artykuł: „Sznurek jutowy – zastosowanie„.

Sznurkowe aniołki – podsumowanie

Tworzenie aniołka z makramy to nie tylko doskonały sposób na wzbogacenie świątecznych dekoracji, ale również okazja do rozwijania własnych umiejętności rękodzielniczych. Ta technika, łącząca tradycję z nowoczesnością, pozwala na stworzenie wyjątkowych i osobistych ozdób, które mogą stać się częścią rodzinnych tradycji. Przy użyciu prostych materiałów i narzędzi, każdy może stworzyć coś pięknego i unikalnego, co będzie cieszyć oko nie tylko w czasie świąt, ale przez cały rok. Ponadto, ręcznie wykonane dekoracje z makramy stanowią wspaniały pomysł na prezent dla bliskich, niosąc ze sobą ciepło i osobisty akcent – na tym nie warto oszczędzać!