Jak odnowić stół drewniany? Renowacja starych mebli krok po kroku.

W ostatnich latach zarówno ozdabianie, projekty DIY, jak i renowacja zyskały grono swoich fanów, które systematycznie się powiększa.

Zapraszamy do artystycznego świata Creative Deco, gdzie krok po kroku dowiesz się jak dać nowe życie staremu stołowi przy użyciu naszych produktów.

Zapraszamy!

Stary stół -> nowe życie

Moda na odnowione produkty vintage oraz duch przerabiania starych rzeczy idealnie współgra z artystycznym światopoglądem marki Creative Deco. Dzięki naszym produktom bez problemów i z łatwością możesz dać nowe życie lub zupełnie zmienić użyteczność przedmiotów, które nierzadko masz już w domu. Uwolnij swoją kreatywność i baw się przy tym doskonale!

Renowacja drewnianego stołu nie musi być uciążliwa i trwać w nieskończoność! Pokażemy Ci w kilku prostych krokach jak przygotować zniszczoną powierzchnię do renowacji, jakich produktów z oferty Creative Deco użyć oraz, co chyba najważniejsze, oszałamiający efekt finalny!

Renowacja stołu w 4 krokach

Już nie przedłużając, przejdziemy do konkretów i powiemy Wam, jak łatwo odnowić stary drewniany stół!

1. Przygotowanie powierzchni

Pierwszym krokiem w pracach nad tchnięciem nowego życia w stary, drewniany mebel jest przygotowanie powierzchni. Nasz stół na pierwszy rzut oka nie zachęcał do rozpoczęcia prac – jego blat był zużyty, nierówny, z wystającymi gwoździami, miejscami nawet zmurszały (spróchniały). Zarówno szuflady jak i nogi również stanowiły nie lada wyzwanie – oryginalnie pomalowane były farbą lateksową, odporną na ścieranie i zmywanie.

Warto jednak nie tracić nadziei na piękny efekt finalny! Kilka godzin pracy z produktami Creative Deco, a stół będzie nie do poznania – zupełnie jak nowy!

Szlifowanie i ścieranie zniszczonych warstw powierzchni z całego stołu to zdecydowanie najbardziej mozolna i żmudna część pracy nad nową odsłoną drewnianego mebla. Po zerwaniu wszystkich warstw farb oraz wygładzeniu powierzchni mogliśmy rozpocząć pracę z surowym drewnem.

2. Zebranie pyłu powstałego podczas szlifowania

Choć ta czynność może wydawać się nieistotna, ma ona jednak dość duże znaczenie odzwierciedlające się w przyczepności farby, a co za tym idzie w finalnym wyglądzie odnowionego mebla. W naszej pracy użyliśmy w tym celu octu oraz papierowych ręczników, ale świetnie sprawdzi się również odkurzacz czy rolka do ubrań. Warto też zebrać osadzony pył z innych przedmiotów, ścian, mebli, ponieważ może on opaść na pomalowane powierzchnie, przyczepić się do farby lub lakieru i negatywnie wpłynąć na ostateczny wygląd mebla.

3. Malowanie

Kiedy już najbardziej mozolne i uciążliwe prace mamy za sobą, możemy przejść do najprzyjemniejszej części renowacji – malowania farbami Creative Deco! Spokojne i powtarzalne ruchy podczas malowania nie tylko relaksują, ale na tym etapie również można obserwować jak w szybkim czasie zmienia się wizualna forma stołu.

Do malowania użyliśmy:

Z uwagi na właściwości naszych farb, użycie primera w tym przypadku nie było konieczne – farby świetnie przylgną do drewna, więc nie pozostaje nic innego jak rozpoczęcie malowania!

Warto również pamiętać o odpowiednim kierunku nakładania farby na drewno – zgodnie z deskami, słojami. Dzięki temu unikniemy efektu wyraźnych maźnięć pędzlem / wałkiem, które odznaczą się w przypadku odwrotnego nakładania farby.

Po całkowitym wyschnięciu pierwszych warstw nałożonych farb, rozpoczęliśmy nakładanie drugiej warstwy, której zadaniem było uzupełnienie wszystkich ubytków i miejsc, gdzie drewno wchłonęło farbę w swoją strukturę.

4. Zabezpieczenie pomalowanej powierzchni

Po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw, niezależnie od ich ilości, polecamy zabezpieczyć powierzchnię przed zarysowaniami, działaniem wody, ścieraniem się warstw farby czy odpryskiwaniem. W tym celu warto wybrać produkt odpowiedni do rodzaju użytej farby – w naszym przypadku były to:

  • Varnish / Lakier matowy Creative Deco do zabezpieczenia powierzchni pokrytej farbą akrylową (nakładany pędzlem)
  • Wosk bezbarwny Creative Deco do zabezpieczenia powierzchni pokrytej farbą kredową (nakładany wałkiem malarskim)

Tu również warto pamiętać o kierunku nakładania zarówno lakieru jak i wosku – tak jak poprzednio polecamy sugerować się ułożeniem desek, drewna czy sęków.

Efekt końcowy renowacji starego stołu

Wizualny efekt końcowy renowacji drewnianego stołu przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Ze starego, zniszczonego mebla udało nam się wyczarować niesamowity i unikatowy element wyposażenia domu. Grecki styl stołu przywołuje wspomnienia upalnych wakacji i pysznego jedzenia – pozostawiamy zatem przepis na ekspresowe greckie przyjemności z wykorzystaniem produktów Creative Deco!

Spis wszystkich użytych produktów

Podczas całego procesu odnawiania drewnianego stołu użyte zostały następujące produkty:

  • Papier ścierny o gradacji 80, 120 oraz 180
  • Ocet oraz ręczniki papierowe
  • Farba akrylowa Creative Deco w kolorze jasno-niebieskim – link
  • Farba kredowa Creative Deco w kolorze białym – link
  • Pędzle malarskie
  • Varnish / Lakier matowy Creative Deco – link
  • Wosk bezbarwny Creative Deco – link
  • Mini wałek malarski

Jak odnowić stary stół? – podsumowanie

Jak widzicie renowację starych mebli można zrobić w 4 prostych krokach:

1. Przygotowanie powierzchni mebla – pozbycie się starych warstw farby i wygładzenie powierzchni, którą chcecie odnowić

2. Zebranie pyłu po szlifowaniu – bardzo ważny punkt, który może znacznie wpłynąć na efekt końcowy renowacji!

3. Malowanie – my do renowacji użyliśmy farby akrylowej Creative Deco oraz farby kredowej Creative Deco.

4. Zabezpieczenie pomalowanej powierzchni – jeśli chcecie, żeby Wasz odnowiony mebel wyglądał świetnie na dłużej, zachęcamy do użycia odpowiednich produktów dobranych do rodzaju nałożonej farby. My zdecydowaliśmy się na matowy varnish Creative Deco oraz wosk Creative Deco.

Mamy nadzieję, że wypróbujecie nasz sposób na renowację starych mebli. Jest to nie tylko świetna zabawa, ale również sposób na tchnięcie nowego życia w stare przedmioty w duchu zero waste!